tantany

Juanita

Posted from Arica, Arica y Parinacota Region, Chile.

W Arequipie, w której niedawno byliśmy znajduje się niesamowite muzeum – Museo Santuarios Andinos. Przedstawia historię najlepiej zamrożonego ciała na świecie – dziewczynki zwanej Juanita. Nie można jej do końca nazwać mumią, ponieważ w jej ciele znajdują się wszystkie organy i płyny. Juanita została znaleziona w 1995 roku podczas wyprawy na wulkan Ambato (km od Arequipy) mającej na celu sfotografowanie wulkanu. Wyprawą kierował amerykańskiego antropologa Joahana Reinharda i Miguela Zarate. Jak się okazało po dokładnych badaniach Juanita została złożona w ofierze w XV wieku. Jest świadectwem wiary Inków w możliwość uzyskania przychylności bogów przez składanie im na szczytach gór (zawsze powyżej 5000 metrów) ofiar z dzieci. Po rytuale podczas, którego Inkowie jedli, pili chichę została mocno uderzona tępym przedmiotem w głowę i złożona do grobu (odkryto to na podstawie tomografu wykonanego przez naukowców w Stanach Zjednoczonych). Dziewczynka miała około 12 – 14 lat, w momencie śmierci była pod wpływem alkoholu i m.in. liści coci. Została ułożona w pozycji fetalnej, zwrócona głową ku bogu Słońcu. Dookoła szyi miała obwiązaną chustę, tak aby głową cały czas znajdowała się w tej samej pozycji i nie opadała – ku słońcu. Poprzez lekkie topnienie wulkanu spowodowane przez popiół jej ciało zsunęło się ze szczytu Ambato ok 100 metrów w dół, gdzie zostało odnalezione, prawdopodobnie leżało tak ok dwa tygodnie. Następnie został odnaleziony jej grób, w którym znajdowały się gliniane naczynia (to właśnie na ich dnie naukowcy znaleźli resztki chichy) i inne ofiary złożone z jej ciałem. W następnych latach odnaleziono pozostałe ciała dzieci, w sumie 18 ciał w dawnym imperium Inków. Dzięki archeologom wiemy, że dzieci same wspinały się na szczyty gór i tam poddawane były rytuałom w przekonaniu, że dzięki nim zostanie przywrócona równowaga na Ziemi.

Jest to jedno z lepszych muzeów, które miałam okazje odwiedzić. Na początku obejrzelismy 20 minutowy film opowiadajacy historię Juanity, jej odnalezienie. Nastepnie zwiedza się kilka sal, w których leżą przedmioty odnalezione na grobach innych dzieci i Juanity, ich ubrania, buty, miniatury, figurki ze złota, srebra i muszli. Na samym końcu odwiedza się salę, która jest bardzo ciemna, mroczna (warunki odpowiednie do przechowywania zamrożonego ciała),  leży w niej Juanita – niesamowity widok. Jej prawe ramie przykryte jest śniegiem (zapobiega bakteriom), leży w dużym ‚akwarium’. Niestety nie można robić zdjęć, zamieszczam zdjęcia znalezione w Internecie.

Zdecydowanie polecam!

Informacje praktyczne dla zainteresowanych:

Museo Santuarios Andinos. znajduje się bardzo blisko Plaza de Armas. Wstęp: 20 soli (1 sol – około 1,20zł). Nie można wejść bez przewodnika, któremu daje się napiwek wedle uznania pod koniec wizyty. Czas zwiedzania to około 1 godzina.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *