tantany

Filmy o Kolumbii – La Sierra i Rosario Tijeras

Posted from Medellin, Antioquia, Colombia.

Staramy się ciągle dokształcać w temacie Kolumbii i miast, w których przebywamy. Z reguły wieczorem, gdy mały pójdzie spać mamy 1000 rzeczy do zrobienia, ale czasem uda się nam znaleźć czas na jakiś film.

Ostatnio widzieliśmy dwa godne polecenia filmy:

Dokumentalny film La Sierra, który w całości można obejrzeć na youtube (z angielskimi napisami – zamieszczam link niżej). Film, nakręcony na początku obecnego stulecia, opowiada historię Medellin widzianą przez pryzmat lokalnych gangów składających się z dorastających dzieci. Chłopcy 15-16-18 letni walczą o przetrwanie w położonych na zboczach gór slumsach. Pokazują życie, pełne beznadziei, strachu, że kolejny dzień może okazać się ostatni. Ich towarzyszki – z reguły 14 letnie dziewczyny z małymi dziećmi na rękach pokazują jak wygląda ich życie w dzielnicach biedy, jednocześnie może się wydawać, że pogodziły się ze swoim losem.

Czy od tamtych lat (film został nakręcony nieco ponad 10 lat temu) wiele się zmieniło – myślę, że tak. Wszyscy zgodnie podkreślają, że przez ostatnie 10 lat Kolumbia, z Medellin na czele, zmieniła się nie do poznania. Jednak nawet po tych zmianach w Medellin szczególnie, w biednych dzielnicach wg statystyk przeciętnie w porachunkach gangów ginie 4-5 osób dziennie.
Film z napisami angielskimi w całości na youtube:

Drugi film, który widzieliśmy to wg mnie jeden z 3-4 najlepszych filmów Ameryki Południowej.
Krótki opis na filmwebie:

A tutaj link do trailera na youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *